• kamien.jpg
  • panorama.jpg
  • plac_zabaw.jpg
  • szkola.jpg
  • szkola2.jpg
  • szkola3.jpg
  • szkola5.jpg

9 Gromada Zuchowa „Polne kwiatki”  liczy 18 zuchów zgrupowanych  w 3 szóstkach. Gromada jest koedukacyjna, jednopoziomowa. Należą do niej uczniowie z klasy II. Funkcję drużynowej pełni dh.phm. Beata Tracz.

k01zuchyZUCHOWE ZNAKI ZWYCZAJE OBRZĘDY I TAJEMNICE – jest to coś, co stanowi o przynależności do ZHP, i świadczy o odrębności gromady.
OBRZĘDY, ZWYCZAJE I ZNAKI GROMADY to:
TOTEM – czyli znak gromady, towarzyszy w ważnych momentach w życiu gromady. Jest związany z nazwą gromady. Totem zaprojektowały i wykonały  zuchy wraz z drużynową oraz rodzicami.  Totem jest  bliski każdemu zuchowi. Służy do sprawdzania obecności na zbiórce  i towarzyszy zuchom w ważnych wydarzeniach.
CHUSTA GROMADY – najbardziej wyróżnia  zuchy spośród innych gromad.
OKRZYK GROMADY - wiąże się z nazwą gromady, jest  stosowany w podniosłych momentach .
PIOSENKA GROMADY – to nieodzowny element zbiórki, a także obrzędowości.
KRONIKA – jest to ilustracja życia gromady. Razem wklejamy tam zdjęcia, opisujemy  najważniejsze wydarzenia. Do kroniki wpisuje się szczególnie osiągnięcia zuchów, co jest ogromnym wyróżnieniem         i kolejnym bodźcem motywującym do pracy.
SKARBIEC – skarbcem jest   kosz wiklinowy.. Są w nim: materiały, które są potrzebne podczas zbiórki, rekwizyty do gier i zabaw oraz rzeczy pamiątkowe z różnych wypraw gromady. 
LISTA OBECNOŚCI -  zawieszanie na Totemie wstążeczek z nazwiskami.
ZUCHOWA MUSZTRA, – choć zuchy maja swoją własna musztrę, posługując się najczęściej tajemniczymi znakami ( klaskanie, tupanie, itp.), to są pewne elementy musztry zuchowej                                znane wszystkim zuchom w całej Polsce.                                                                                                                            
- KRĄG RADY – np. na hasło „Wszystkie spory, wszystkie zwady” zuchy odpowiadają „załatwiamy w Kręgu Rady”, zuchy siadają w kole po turecku.           
- KRĄG PARADY – uroczysty szyk stosowany podczas obietnicy, nadaniu gwiazdek i sprawności. Zuch stoi wyprostowany z rękami skrzyżowanymi na piersiach.
- KRĄG PRZYJAŹNI – zuchy stoją w nim np.; na zakończenie zbiorki, śpiewając np.: „Słoneczko” lub „ Bratnie słowo”.
Zuchy stoją obok siebie, skrzyżowane ręce (prawa na lewą), podają swoim sąsiadom.                                                                                                                                    
- UKŁON ZUCHOWY – salutowanie – prawa ręka zgięta w łokciu, palec wskazujący i środkowy wyprostowane, kciuk przykrywa w dłoni dwa pozostałe, lewa ręka opuszczona. Zwykle salutowaniu towarzyszy pozdrowienie zuchowe „ Czuj”                                                                                                    

Zuchy na  zbiórkach poznają  zwyczaje i obrzędy zuchowe oraz  nowe piosenki, pląsy i zabawy. W obecnym roku szkolnym wszyscy na kolejnych zbiórkach aktywnie pracowali nad poznaniem Prawa Zucha .  W kwietniu przystąpią do OBIETNICY ZUCHOWEJ.
Przed dniem Wszystkich Świętych zuchy wraz z harcerzami corocznie porządkują Grób Nieznanego Żołnierza oraz trzymają wartę przy grobie w tym dniu. Ponadto w tym roku kwestowały na cmentarzu zbierając  pieniądze do puszek na renowację rodzinnego grobowca Dygasińskich. W wyniku zbiórki pozyskano 202 zł.
Zuchy wraz z harcerzami  czynnie włączyli się w zbiórkę  na rzecz funduszu stypendialnego Fundacji „ Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizowaną w ramach obchodów Dnia Papieskiego „ Jan Paweł II- Papież Wolności”. W wyniku zbiórki pozyskali 700 zł.
Z okazji Dnia Myśli Braterskiej zuchy przez wiele lat uczestniczyły w akcji  „ Grosik”. Po raz kolejny  zbieraliśmy pieniądze, tym razem na rzecz mieszkańców Haiti. Trzęsienie ziemi w tym rejonie było najtragiczniejsze od 200 lat. Mieszkańcy stracili cały dorobek swojego życia. My członkowie Związku Harcerstwa Polskiego włączyliśmy się do pomocy na rzecz potrzebujących. Wnieśliśmy  swoją cegiełkę na rzecz mieszkańców Haiti.      
Zuchy chętnie włączają się w akcje charytatywne, bowiem bliskie są im słowa Alberta Schweitzera: 

„ To co możesz uczynić jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co nadaje znaczenie Twojemu życiu”.
Opracowanie: Beata Tracz
{backbutton}
  • efs.gif
  • logo---plansza-z-miejscem-na-logo-Pastwa-placwki-z-ZPO.jpg
  • men.gif
  • n1.jpg
  • pierwszaki.gif
  • pierwsze1.gif
  • PLAKAT-NA-TRON-INTERNETOW.jpg
  • plakat22---Kopia.jpg
  • tablica_01.jpg
  • wosp.gif
  • zrzut_ekranu_2024-09-17_141907.png