Na okoliczność obchodów 100 rocznicy Niepodległości cała społeczność Samorządowej Szkoły Podstawowej w Michałowie podjęła szereg inicjatyw. Pierwsze kroki skierowano do IPN-u w Kielcach; był to wyjazd najstarszych klas. Uczniowie wykonali wiele zadań projektowych m.in. ,,Zapal Znicz Pamięci'' i ,,Osiągnięcia II RP''. Prelekcję pasjonata historii pana Janusza Głombińskiego na temat roli Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu przez Polskę Niepodległości przyjęto z wielkim aplauzem.

Szkoła opasana została barwami narodowymi w postaci naklejonych na szybach okien budynku liści biało-czerwonych, co dawało efekt flagi. Wystrój klas i korytarzy nabrał charakteru patriotycznego. Pojawiły się gazetki ścienne m.in.: Osiągnięcia II RP, Józef Piłsudski – Ojciec Narodu oraz Moja Niepodległa. Klasy młodsze wykonały godło państwowe różnymi technikami i zorganizowano wystawę tych prac. Lekcje muzyki, a nawet zajęcia przedszkolaków rozbrzmiewały pieśniami patriotycznymi. Znajomość tekstu hymnu stała się wymogiem.
    Konkurs na zredagowanie wiersza o tematyce patriotycznej odbił się szerokim echem wśród braci uczniowskiej. Zwycięzcy z poszczególnych klas zaprezentowali swoje utwory na apelu szkolnym.
    9 listopada 2018r. stał się dla naszej placówki ,,Dniem dla Niepodległej'' i zgodnie
z zaproszeniem MEN-u o godz. 11:11 przyłączyliśmy się do bicia rekordu w śpiewaniu hymnu narodowego. Mottem akademii szkolnej, która odbyła się wyżej wymienionym dniu, były słowa pieśni „Żeby Polska była Polską”. Przedstawiciele wszystkich klas oraz Gromada Zuchowa opiewali historię naszego kraju i naszych bohaterów narodowych. Pieśniom oraz poezji o tematyce patriotycznej nie było końca. Wszystkie wykony żywego słowa połączone z wersjami instrumentalnymi, wzruszały zebranych na uroczystości.

Chwała wolnej Rzeczypospolitej!