• kamien.jpg
 • panorama.jpg
 • plac_zabaw.jpg
 • szkola.jpg
 • szkola2.jpg
 • szkola3.jpg
 • szkola5.jpg

W tym roku Rajd Kliszów odbył się 16 października.

Rajd Kliszów - Echo Dnia

Uczniowie naszej szkoły jak co roku uczestniczyli też w rajdzie. Około piętnastej w Kliszowie obok dawnej szkoły zebrani rajdowicze złożyli hołd poległym w historycznej bitwie pod tą właśnie miejscowością z 1702 r., Następnie wszyscy zebrani uczniowie ZPO w Kijach, nauczyciele, rodzice, członkowie Kół Gospodyń Wiejskich  pod opieką Straży Pożarnej z Kij i Włoszczowic oraz Policji z Pińczowa wyruszyli na trasę. Dystans 4 km pokonali w miłej atmosferze mimo zimnego, jesiennego wiatru i mglistej pogody. Szczęśliwie na terenie kijskiej SIK „Kasztelania” czekał już na wędrowców gorący żurek, który pozwolił się rozgrzać. Na scenie Samorządowej Instytucji Kultury odbył się konkurs dla gimnazjalistów na temat ziół i ich zastosowania prowadzony przez pracownika Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Piętnastą edycją Rajdu Pieszego Tożsamość i Pamięć a także konkursem wiedzy o ziołach i roślinach w niedzielę, 16 października rozpoczęło się II Forum Przyrodnicze na zamku w Kijach.


Trzy drużyny - złożone z gimnazjalistów z Michałowa, Sobkowa i Kij rywalizowały ze sobą w konkursie wiedzy o wykorzystaniu kulinarnym ziół i roślin dziko rosnących. Ich umiejętności oceniali pracownicy Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, czyli Dariusz Wiech, Magdalena Skrzypek oraz przewodniczący jury doktor Wojciech Szymański - botanik, specjalista w dziedzinie dzikich roślin jadalnych. Rywalizacja podzielona była na dwa etapy. Najpierw liderzy każdego zespołu losowali roślinę, o której trzeba było powiedzieć kilka słów, druga część polegała na odpowiedzi na wylosowane pytania. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat między innymi bulw topinambru, sosny zwyczajnej, a także czarnego bzu oraz innych roślin i ziół. Najlepszy okazał się zespół gimnazjalistek z naszej szkoły Zespołu Placówek Oświatowych w Michałowie, które bezbłędnie radziły sobie z wylosowanymi zadaniami. W nagrodę otrzymały zestaw można by powiedzieć ogrodnika - grabki, konewki, sekatory, łopatki i węże. Gimnazjaliści z Sobkowa, który zajęli drugie miejsce i z Kij również otrzymali nagrody, które ufundowała gmina Kije oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/pinczow/a/ii-forum-przyrodnicze-na-zamku-w-kijach-rozpoczete-rajdem-i-konkursem,10747416/

 • efs.gif
 • logo---plansza-z-miejscem-na-logo-Pastwa-placwki-z-ZPO.jpg
 • men.gif
 • pierwszaki.gif
 • pierwsze1.gif
 • wosp.gif