Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji zainicjowało kampanię informacyjno-edukacyjną na rzecz poprawy bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich pn. „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku”. Celem przedsięwzięcia jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzenie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na stokach oraz upowszechnianie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Patronat honorowy nad projektem objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Regulamin, karta zgłoszenia, plakat

Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS)

Prace proszę dostarczać do pani Anety Koselarz do 13.02.2017r.

1. POSZANOWANIE DLA INNYCH OSÓB  Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.
2. PANOWANIE NAD SZYBKOŚCIĄ I SPOSOBEM JAZDY Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy  i warunków atmosferycznych.
3. WYBÓR TORU JAZDY Narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej.
4. WYPRZEDZANIE Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego.
5. RUSZANIE Z MIEJSCA I PORUSZANIE SIĘ W GÓRĘ STOKU Narciarz lub snowboarder korzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych.
6. ZATRZYMANIE NA TRASIE Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności.   7. PODCHODZENIE I SCHODZENIE Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.
8. PRZESTRZEGANIE ZNAKÓW NARCIARSKICH Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
9. ZACHOWANIE SIĘ W RAZIE WYPADKU W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.
10. OBOWIĄZEK UJAWNIENIA TOŻSAMOŚCI Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi  w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

Projekt, który honorowym patronatem objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, jest prowadzony pod dwoma hasłami adresowanymi do różnych odbiorców: dla dorosłych - „Odpowiedzialni na stoku” oraz dla dzieci – „Stok nie jest dla bałwanów”. Partnerstwo w kampanii zadeklarowali: Polski Związek Narciarski, oraz Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych oraz Polska Organizacja Turystyczna. Kampanię wspiera także Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w KGP.

Elementem kampanii jest konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży na zilustrowanie Dekalogu Reguł FIS organizowany przez Komendę Główną Policji oraz Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN. W konkursie mogą wziąć udział osoby urodzone w 2001 r. bądź później.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie do 20 lutego 2017 r. pracy plastycznej w formacie od A-5 do A-3, wykonanej dowolną techniką rysunkową, malarską lub przy użyciu programów komputerowych oraz wypełnionej karty zgłoszenia podpisanej przez opiekuna prawnego na adres: Komenda Główna Policji - Biuro Prewencji, ul. Puławska 148/150, 02-514 Warszawa.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 28 lutego 2017 r., jury przyzna nagrody rzeczowe, które zostaną wręczone podczas ogólnopolskiego finału konkursu.

Prace proszę dostarczać do pani Anety Koselarz do 13.02.2017r.