26 października 2021 roku w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę” uczniowie klas VIIa, VIIb i VIII Samorządowej Szkoły Podstawowej w Michałowie uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.
Wszyscy czekali na ten wyjazd z dużą niecierpliwością. Wreszcie przyszedł ten wyczekiwany dzień. Pogoda na zwiedzanie w tym dniu była wymarzona. Uczniowie i nauczyciele pozytywnie nastawieni na zwiedzanie stolicy. Podróż przebiegła spokojnie. W Warszawie czekała na nas pani przewodniczka, która przywitała nas przed wejściem do Łazienek Królewskich. W rozmowie okazało się, że to nasza krajanka pochodząca z Buska Zdroju. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od poznania historii Łazienek oraz Belwederu stojącego tuż obok, którą przewodniczka przedstawiła nam przed zabytkowym pojazdem, który był ofiarowany przez Polaków dla Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kolejnym miejscem, które nas zachwyciło, był pomnik Chopina. Został on postawiony, aby upamiętnić naszego wielkiego kompozytora, który jako dziecko koncertował w Belwederze dla brata cara. Uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Dalszy spacer po Łazienkach Królewskich odbywał się pośród przepięknej zieleni, starych drzew. Spotkaliśmy nawet oswojoną wiewiórkę, która dała się karmić. Było to ciekawe przeżycie dla uczniów. Spacer alejkami doprowadził nas do Oranżerii Królewskiej oraz pałacu na wodzie, w którym król Stanisław August Poniatowski przyjmował na obiadach czwartkowych wybitnych Polaków. Pani przewodniczka w bardzo ciekawy sposób przedstawiała uczniom historię tego miejsca. W parku łazienkowskim zobaczyliśmy również pomnik króla Jana Sobieskiego na koniu. Stolica zachwyciła nas architekturą: wieżowce, stare kamienice, stadiony sportowe, Pałac Kultury, który wydawał się monumentalny mimo, że widziany z oddali. Także podróż metrem dla uczniów była nie lada przeżyciem. Dla młodych kibiców ogromne wrażenie wywarło zwiedzanie Stadionu Narodowego. Mówili, że chcieliby kiedyś uczestniczyć w meczu drużyny narodowej na trybunach tego obiektu. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Rynek Starego Miasta. Gdy zbliżaliśmy się do rynku oczom naszym ukazał się przepiękny budynek Zamku Królewskiego. Wrażenie na uczniach wywarła również monumentalna Kolumna Zygmunta. Pani przewodniczka przedstawiła nam historię tej zabytkowej budowli, jednego z symboli Warszawy. Zobaczyliśmy również dziedziniec Zamku, na którym stoi skarbona na odrestałrowanie wnętrza zamku. Sentymentalnym nawiązaniem do niezwykłej społecznej ofiarności stała się ekspozycja historycznej skarbonki na Dziedzińcu Wielkim. Można tu też obejrzeć wystawę ukazującą historię społecznego ruchu odbudowy Zamku. Idąc w kierunku Starego Rynku zachwycały nas stare kamienice oraz wejście do Archikatedry, w której znajdują się krypty znamienitych ludzi polskiej historii; książąt mazowieckich z rodu Piastów, króla Augusta Poniatowskiego, prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej; Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego, laureata nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza oraz muzyka i męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego oraz arcybiskupów warszawskich. Gdy zbliżaliśmy się do Rynku Starego Miasta w oddali wyłonił się nam pomnik Warszawskiej Syrenki oraz przepiękne kamienice. Mogliśmy poczuć klimat dawnej Warszawy. W nich właśnie umieszczone było kolejne miejsce naszego celu podróży. Muzeum Warszawskie zwiedzaliśmy z dużym zaciekawieniem. Mieści się w nim dużo pamiątek dawnych mieszkańców stolicy. Od 1939 roku muzeum gromadzi ponad trzysta tysięcy rzeczy związanych z dziejami Warszawy. Począwszy od rzeczy codziennych i odświętnych, dzieł sztuki i przedmiotów użytkowych, pamiątek po ludziach i wydarzeniach takich jak: przepięknych strojów, biżuterii, zastawy, obrazów, Galanterii Patriotycznej, Galerii Syren Warszawskich, fragmentów dawnej elewacji budynków. Wszystkie te zbiory zachwycały. Ostatnim punktem naszej wycieczki było odwiedzenie miejsca, w którym stoi pomnik Małego Powstańca, na tle muru Starego Miasta. To symbol Warszawy walcącej w czasie II Wojny Światowej. Uczniowie stykali się na każdym kroku z historią naszej stolicy i kraju. Po długim zwiedzaniu zasłużyliśmy na obiad, po którym czas było wracać do domu. Warszawa żegnała nas pięknie oświetlonymi wieżowcami i Pałacem Kultury. Wycieczka była bardzo udana, słychać było z ust zadowolonych uczniów. Mówili, że jeszcze tu wrócą, aby zwiedzić inne ciekawe miejsca Warszawy, gdyż nie sposób zobaczyć wszystkiego w jeden dzień. Podziekowaliśmy pani przewodniczce za ciekawe przedstawienie nam historii zwiedzanych miejsc stolicy i przed północą wróciliśmy szczęśliwie do Michałowa.